W dzisiejszych trudnych czasach podstawą jest to, abyśmy o siebie dbali. Wychodząc z domu zakładamy maseczki, w sklepie ubieramy jednorazowe rękawiczki, używamy żelu aby dezynfekować dłonie, które po przyjściu do domu dokładnie myjemy. Ważne jest, abyśmy czuli się bezpiecznie wiedząc, że przestrzenie z których korzystamy nie stanowią dla nas zagrożenia.

Mimo sporych ograniczeń narzuconych nam przez rządzących, nadal jest sporo miejsc z których korzystamy wspólnie z innymi, obcymi nam ludźmi. To, że ograniczamy nasze wyjścia z domu do minimum nie oznacza, że nie wychodzimy z niego wcale.

Na osoby mieszkające w bloku już po przekroczeniu progu czyha pierwsze miejsce wspólne: klatka schodowa i winda. Gdy idą wyrzucić śmieci korzystają ze wspólnego dla wszystkich śmietnika. Schodzą po rower do wspólnej piwnicy. Używają wspólnego domofonu czy skrzynek na listy.

Dalej wcale nie jest lepiej: przystanki, środki komunikacji publicznej, sklepy, przychodnie, apteki, urzędy, nawet parkowe ławki – to wszystko wspólna infrastruktura, z której korzystanie może powodować wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem.

Abyśmy czuli się bezpiecznie po wyjściu z domu, powinniśmy mieć pewność, że miejsca i rzeczy z których korzystamy są regularnie dezynfekowane. Dezynfekcja to zabieg kluczowy w dobie ogólnoświatowej pandemii. Badacze wykazują, że koronawirus może przetrwać na papierze nawet 24 godziny, a na klamce od 2 godzin do 9 dni.

Pytanie co i jakim sposobem dezynfekować? Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że należy dezynfekować wszystko co się da. Włodarze miast zadbali o to, aby specjalnie wyposażone ekipy dezynfekowały ławki, wiaty przystankowe, nawet chodniki. Korzystają przy tym z wozów pożarniczych czy maszyn rolniczych. Bardzo słusznie, trzeba korzystać z tego, co akurat jest pod ręką. Gdy wchodzimy do sklepów czy urzędów wita nas żel antybakteryjny i jednorazowe rękawiczki. Tylko co z resztą miejsc, takich jak klatki schodowe, miejsca pracy, urzędy?

Najskuteczniejszą metodą dezynfekcji jest dezynfekcja natryskowa, która wykonana w sposób profesjonalny, za pomocą odpowiedniego sprzętu i specjalnie dobranej chemii, zabija do 100% bakterii, wirusów i grzybów. Nie dość że jest to jedyna skuteczna metoda w przypadku dezynfekcji na wolnym powietrzu, to jest to również najlepsza metoda do wnętrz.

Do dezynfekcji natryskowej można wykorzystać środki oparte na bazie chloru, alkoholu lub aminach IV rzędowych. Wszystkie te substancje rekomendowane są przez Sanepid, ale doświadczenie nauczyło nas, że najlepsze są substancje zawierające w swoich składach aminy IV rzędowe, ponieważ nie zostawiają śladu na opryskanych powierzchniach, ich opary nie są trujące, a pomieszczenia w ten sposób dezynfekowane właściwe w moment po oprysku nadają się do użytku.

Dezynfekcja natryskowa nadaje się do stosowania właściwie we wszystkich miejscach użyteczności publicznej, w biurach, magazynach, mieszkaniach, gabinetach lekarskich etc. Do każdego zlecenia należy dobrać konkretny środek chemiczny i wykonać odpowiednie jego stężenie, które będzie wykorzystywane do oprysku.

W dobie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na usługi dezynfekcyjne. Swój renesans przeżywają między innymi firmy zajmujące się ozonowaniem pomieszczeń. Nie dajcie się zwieść! Naukowcy są bardzo powściągliwi określając skuteczność ozonu w walce z wirusami w tym z koronawirusem, Ozon posiada właściwości utleniające, jest  na całym świecie używany w celu zwalczania bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Utlenianie powoduje uszkodzenie ścianek komórkowych drobnoustrojów i prowadzi do ich zniszczenia. Eksperci (lekarze, wirusolodzy, nie właściciele firm oferujących usługi ozonowania) mówią jednym głosem: potwierdzone naukowo działanie ozonu dotyczy przede wszystkim komórek bakteryjnych, a nie patogenów wirusowych. Z tego względu trudno stwierdzić, by ozonator w domu lub przeprowadzenie zabiegu ozonowania miały wpływ na usuwanie koronawirusa z wnętrz czy przedmiotów. Mówiąc krótko: ozonowanie ma wpływ na zabijanie organizmów żywych, takich jak np. bakterie, a wirus organizmem żywym nie jest.

 

 

 

 

Początek formularza

Dół formularza